reklama
reklama

Tak tohle jste Židům vážně dělat neměli!

Autor: Hana Lukešová | Publikováno: 8.8.2017 | Rubrika: Ostatní
Izrael

Osmanští Turci dobyli roku 1453 Konstantinopol, vybudovali postupně říši, která se rozkládala na Balkáně, Blízkém východě a v severní Africe. V roce 1516 se stala součástí její říše i Palestina a o dvě desetiletí později sultán Sulejman Nádherný dodnes stojící masivní zdi kolem jeruzalémského starého města. Po většinu ze 400 let osmanské nadvlády byla Palestina zapadlým krajem, velmi řídce osídlena, dá se říci „prokletým krajem“, kde nic nerostlo a nestálo, ovládali ji pašové, kteří se více zajímali o vybírání daní než o dobrou vládu.

Absence efektivní správy Palestiny se odrazila v postupném úpadku Osmanské říše, která zanikla koncem první světové války. Ale v posledních desetiletích existence říše v Palestině začaly formovat další síly. Sionismus vznikl z velké části jako odpověď na antisemitismus v západní Evropě a vlnu vražedných pogromů ve východní Evropě. Určitý počet Židů zůstal v Palestině nepřetržitě od dob Římanů a zbožní Židé se sem stěhovali, kdykoliv to politická situace umožnila, ale organizovaná sionistická emigrace do zemědělských oblastí začala v roce 1882 a z trochu odlišných důvodů začali ve stejný rok přicházet Židé z Jemenu. Tato vlna známá jako první alíja (hebrejský výraz pro migraci do Země izraelské), k této skupině se přidala druhá alija , tvořena převážně mladými sekulárními socialisty. Ale až do konce druhé světové války patřila převážná většina palestinských Židů ke staré linii ortodoxní komunity, která obývala čtyři svatá města judaismu- Hebron. Safed, Tiberiadu a Jeruzalém.

Roku 1896 budapešťský rodák, židovský novinář Thedor Herzel zformuloval své názory v knize Židovský stát. Ponižující chování vůči kapitánu Alfredu Dreyfusovi, který byl souzen vojenským soudem v Paříži a ve vykonstruovaném procesu obviněn z velezrady, ho přesvědčilo, že Židé nikdy nedosáhnou rovnosti a stejných občanských práv, bez sebeurčení, bez národní země, kde by Židé tvořili většinu obyvatelstva. Následující rok zahájil první světový sionistický kongres ve švýcarské Basileji. Inspirování politickým sionismem se mladí Židé, z nichž mnozí byli sekulární nacionalisté z Polska a Ruska, začali stěhovat do Palestiny.

V listopadu 1917 vydala britská vláda tzv. Balfourovu deklaraci, uvádějící, že „Jeho výsostná vláda s radostí přijímá založení Palestiny jako Národní domoviny pro Židy“. V následujícím měsíci převzaly britské jednotky pod vedením generála Edmunda Allenbyho vládu nad Jeruzalémem. Ihned po skončení první světové války Židé pokračovali ve stěhování do Palestiny, tentokrát do oblastí, kontrolovaných britskou mandátní vládou, odsouhlasenou Ligou národů, která byla přátelská, modernizující a kompetentní. Třetí alíja byla tvořena převážně mladými idealistickými socialisty, z nichž mnozí zakládali kibucy na neúrodné půdě, kterou koupili od nepřítomných arabských rolníků. Ale čtvrtou alíju tvořili převážně středostavovští obchodníci a prodejci, tedy ne zrovna přesvědčení průkopníci, ve které doufali sionističtí vůdci.

Ve třicátých letech minulého století se připojila pátá alíja tvořena pronásledovanými židovskými uprchlíky z nacistického Německa. Mnoho z nich pocházelo z dobře situovaných vrstev. Nárůst židovské imigrace rozzuřil arabské obyvatelstvo, kteří se začali považovat za Araby (nikoliv za „Palestince“) v nacionálním slova smyslu, a v narůstající židovské populaci v Palestině viděli hrozbu pro arabské zájmy. Velké protižidovské nepokoje propukly již v letech 1921 a 1929, ale Židé přicházeli zvláště poté, co v roce 1933 vzrostla Hitlerova moc.

Rostoucí odpor palestinských Arabů vůči sionismu a politice britského mandátu, zvláště v ohledu na židovskou imigraci, vedl k arabskému povstání (1936-1939), při kterém zahynulo 400 židovských civilistů a 200 britských vojáků. Mandátní vláda násilně potlačila povstání, palestinští Židé využili arabského ekonomického bojkotu k posílení své hospodářské samosprávy, založili např. nezávislý přístav v Tel Avivu.

Nicméně arabské nepokoje byly úspěšné v tom, že přesvědčilo Brity, kteří by v případě války s Německém jistě potřebovali arabskou ropu a politickou přízeň, aby tvrdě omezili stěhování Židů do Palestiny. V době, kdy Židé čím dál zoufaleji snažili uprchnout před Hitlerem, dveře do Palestiny zavřeli, nechali je napospas nacistickému běsnění a vyhlazování. Dokonce i po druhé světové válce bránili Britové Židům přeživším holocaust, aby se dostali do Palestiny. Židovští uprchlíci, kteří se snažili projít přes zátarasy, byli uvězněni v koncentračních táborech na Kypru. V roce 1947 britská vláda vyčerpaná druhou světovou válkou a arabskými a židovskými násilnostmi, předhodila tento problém na dva roky fungující Organizací spojených národů.  

 

Čtěte také:

 

reklama
4408 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Čtěte také

ePortal.cz

Takoví to byli hodní a slušní klucí. Pak se ale zvrhli a takhle zle to dopaloNa Babiše praskla další věc. Na jednu stranu tak trochu sranda, ale na druhou...Horší než nacismus i komunismus dohromady. Víte, koho máte před sebou?Angela Merkelová má naprostou pravdu!Já se na to tady fakt vykašlu! Šílený muž vzal sekyru a lítaly třísky

euPortal.cz

Multikulturní obohacení na sídlišti ráno v sedm hodin. Podívejte se. Rozzlobený občan natočil muslimyTo už je vážně šílené. Němečtí vědci zveřejnili šokující studii: Zdrogujte veřejnost oxytocinem, aby začala „akceptovat přijímání migrantů“

Eurabia.cz

Němci vypískali mámu uprchlíků Merkelovou. A vůbec si nebrali servítky!Muslimům dorazily do Španělska posily. Během jednoho dne dalších 600 potencionálních bojovníků

FreeGlobe.cz

Merkelová bude po útocích ve Španělsku tvrdě bojovat proti terorismu... ztišením hudbyEvropa a zednáři

Nezdravi.cz

Olivový olej zlepšuje paměť! Může také léčit nemoci?Čím víc jíš, tím víc hubneš! Potraviny se zápornými kaloriemi

euServer.cz

K teroristickým útokům dojde brzy i u nás. Kriminální činnost parazitujících neziskovek. Situace s imigrací je mnohem horší, než je známo. A problémy budou narůstat. Poslanec KSČM varujePoslanec KSČM: Kalouskovy mrtvoly. Radši „Babišova“ Michala Davida než Havlovy Plastiky a Kocába. Skupinu Ortel nepovažuji za rasistickou. A Radek Banga…

eOdborar.cz

Přijetím eura převezmeme i dluhy Západu - aneb proč kolaboranti z ČSSD a spol. chtějí euro ...Reakce předsedy důchodců: Ať si jí Ocknecht hmyz sám a nenutí k tomu důchodce!

ParlamentniListy.cz

Martin Koller: Co mě odmítli nechat říci o srpnu 1968Byl jsem nenažranej, ale byla taková doba. Liberecký bojovník proti korupci, souputník Táni Fischerové, radí Babišovi, co měl říci o Čapím hnízdě
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění