reklama
reklama

Starší dáma zaperlila na debatě s Václavem Klausem mladším. Všem sklapla čelist!

Autor: Lukáš Jadrný | Publikováno: 14.7.2017 | Rubrika: Ostatní
socialismus

„My na venkově chceme jistoty.“ říká se zápalem starší dáma na jedné z besed s Václavem Klausem mladším. Úšklebky, posměch i přikyvování mudrlantů se založenýma rukama. Ta paní to ale nemyslela zle a já chápu její rozhořčení.
 

„Na světě jsou pouze dvě jistoty: daně a smrt.“ Tento citát je připisován Benjaminu Franklinovi a lidem, jako jsem já, se vybaví pokaždé, když socialisté v různých poupravených formách oprašují heslo „Lidé potřebují jistoty.“ Mám za to, že mnoho lidí (včetně rozvášněné paní na besedě, která mě k této úvaze přiměla a jsem za to velmi vděčný) zaměňuje pojmy „jistoty“ a „hodnoty“. Stejně jako jsou u nás dosud špatně definované (a mnohými proto i špatně přiřazované) pojmy „pravice“ a „levice“, respektive není správně chápáno, co je pravicové (tedy konzervativní, tradiční, ekonomicky liberální, národní) a co je levicové (tedy socialistické, pokrokářské, sociálně liberální, internacionální) vidění světa, tak je nepochopen (a někteří jsou za to zajisté rádi) rozdíl mezi jistotami a hodnotami. Odmítám snahy mnohých komentátorů, intelektuálů a politiků samotných o zbourání rozdílů mezi levicí a pravicí, řeči o „centrismu“ a „nepolitické politice“ (u nás prosazované havlisty a babišovci). Naopak jsem přesvědčený, že pravicový a levicový přístup k věcem veřejným se projevuje od těch nejmenších úrovní politiky, včetně správy obce a v obecnějším smyslu i ve správě vlastní rodiny a osobního života.

Jistoty jsou levicové a hodnoty jsou pravicové. Ne z definice pojmů, ale proto, že jsou samotnými levičáky a pravičáky v diskuzích často zmiňovány. Socialisté stále mluví o jistotách, pod kterými vidí ochranářskou politiku pro zaměstnance, neomezené sociální dávky, minimální mzdu, dotování sebehorších projektů a pokřivování konkurenceschopného prostředí, kvóty pro menšiny, přerozdělování bohatství. Konzervativci nepotřebují jistoty. Stačí jim vědět, že se zachovávají a budují hodnoty. Hodnoty, které vznikají poctivou prací a činností každého svobodného člověka. Hodnoty nejsou pouze tradice a zkušenost, která je předávána staršími generacemi, ale také nenásilná a přirozená cesta kupředu, kterou tvoří lidé různých povolání a různých záměrů. Zatímco jistotu vám může dát vláda (a mnohdy sama dobře ví, že se míjí účinkem nebo že je to pro vás jistota toho, že se nikdy nebudete mít lépe), hodnotu musí vytvářet jednotlivec, komunita nebo skupina schopných lidí - bez vlády, bez dotací, bez kvót.

Nevážím si těch, kteří sázejí na jistoty. Hledím ovšem s obrovským respektem a obdivem ke každému, kdo vytváří hodnoty a ke každému, kdo hodnoty zachovává a rozvíjí. Jsem přesvědčený, že paní z besedy, která volala po jistotách, ve skutečnosti volala po hodnotách. Po hodnotách, na které je z různých stran útočeno (především těmi, kteří je chtějí nahradit jistotami či převychovaným, „globálně a politicky korektně smýšlejícím“ člověkem) a které jsou postupně likvidovány, ať už našimi ministry nebo „vyvolenými“, nikým nevolenými eurokomisaři a jejich místními poskoky. Kdo se vzdá hodnot ve prospěch jistot, je spolutvůrcem společnosti, ve které nakonec nebudou ani hodnoty, ani jistoty, protože hodnoty se zničí a na „život plný jistot“ vládě brzy dojdou peníze, protože zlikviduje ty, kteří jich měli dost a kterým je mohla - pod maskou solidarity a sociální spravedlnosti - brát.

 

Čtěte také: 

 

reklama
11761 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Čtěte také

ePortal.cz

Běhna nebo frajerka? Muslimové se nemohou shodnout. A co vy? Tak je to přece jenom pravda! Podívejte se, co za šílenost udělala Česká spořitelnaV Rakousko došlo k velmi ohavné vraždě. Celé to má navíc tuto neméně děsivou dohruPetr Robejšek to znovu natřel Evropské unii. Ale tohoto evropského politika naopak velmi vychválilMatka pěti děti žádá sňatek se dvěma muži. A pozor, tuto ženu navíc velmi dobře znáte!

euPortal.cz

Tohle v hlavních médiích nenajdete. Stoupenci uprchlíků a islámů zdemolovali automobil aktivistovi od Okamury! Ženám se líbí, když je sexuálně obtěžujeme, tvrdí imigranti z Blízkého východu a severní Afriky

Eurabia.cz

Stoupenci uprchlíků a islámů zdemolovali automobil aktivistovi od Okamury!Česku hrozí za přijetí imigrantů žaloby občanů

FreeGlobe.cz

Proč se americká armáda rozpadá na kusy?Feministky z Femen si pořídily černocha a muslima v jedné osobě (+ fotografie obsahující nahotu)

Nezdravi.cz

Olivový olej zlepšuje paměť! Může také léčit nemoci?Čím víc jíš, tím víc hubneš! Potraviny se zápornými kaloriemi

euServer.cz

Jak bude Rusko obnovovat své postavení v AfriceInvalidní vozík? Primář Koskuba se zamyslel nad zdravotním stavem Miloše Zemana. ČSSD před nárazem do ledovce a Babiš se řítí za volebním vítězstvím, dodal

eOdborar.cz

TOP09 nehájí zájmy Čechů, ale německých firem a německé vlády!Co Němci nedokázali válkou dělají ekonomikou - 4. říše je skutečností!

ParlamentniListy.cz

Režisér udeřil: Zeman řekne něco, co se v tzv. lepší společnosti neříká. A čeští krasoduchové předstírají pohoršení. Ve druhém volebním období by mohl proti pražské kavárně přitvrdit!„Nejsem rasista... ale ty cigoši špinavý mi vaděj.“ Drsná provokace Martina Komárka
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění