reklama
reklama

U našich sousedů se tedy dějí věci. Brzy to tam může převzít člověk, kterému ještě nedávno teklo mléko po bradě

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 17.5.2017 | Rubrika: Politika
Vlajka - Rakousko

Už několik let je v Rakousku označován ministr zahraničí Sebastian Kurz za korunního prince lidovců. Včera byl jednomyslně zvolen předsedou strany a v necelých jednatřiceti letech tak může začít kralovat.

Do Kurze lidovci vkládají od počátku jeho vstupu do velké politiky obrovské naděje. Již ve svých sedmadvaceti letech se stal šéfem rakouské diplomacie a mnozí tehdy předpovídali, že rodák z Vídně ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Uplynuly pouhé čtyři roky a Kurz přebírá otěže celé Rakouské lidové strany. Stal se tak v historii strany nejmladším předsedou. Přes velká očekávání jej nečeká zrovna lehká práce. Za posledních dvanáct let se stal již pátým předsedou.

Lidovci v posledních letech permanentně hledají svoji tvář. Chtějí se vymanit z role mladšího sourozence v tradiční koalici se socialisty a právě dynamický a přímočarý Kurz by jim v tomto ohledu mohl pomoci. Veřejnost si třicátník Kurz na svoji stranu naklonil zejména svým postojem k migrační krizi a odmítnutím přijímání uprchlíků. Jeho komentáře, a především konkrétní kroky v oblasti migrační politiky nalézají podporu mezi voliči vlastní strany a do značné míry mezi voliči Svobodných.

Ostatně se už dlouhé měsíce hovoří o tom, že by poprvé v poválečně historii mohlo dojít ke změně složení koalice. Postoje lidovců a Svobodných Heinze-Christiana Stracheho se na téma migrační krize natolik přiblížily, že se v Rakousku rýsuje vládní koalice složená právě těchto dvou stran. Samotný Kurz ještě před svým zvolením do čela strany prohlásil, že předčasně volby považuje za optimální řešení. Také v tomto ohledu je za jedno se Strachem.

To však neznamená, že budou případná povolební vyjednávání mezi lidovci a Svobodnými procházkou růžovou zahradou. Strache se ke konci minulého týdne velmi ostře pustil do Kurze, když jej obvinil ze spoluzodpovědnosti za nárůst islamismu v Rakousku a selhání v oblasti integrace muslimských přistěhovalců. Faktem zůstává, že lidovci v čele s Kurzem začali protiimigrační rétoriku přejímat právě od Svobodných.

Společná koalice by tak dávala smysl a mnoho rakouských politologů ji považuje za téměř hotovou věc. Stracheho tvrdá slova tak lze vnímat jako součást taktiky a snahu posílit vyjednávací pozici své strany. V loňských volbách unikl kandidátovi Svobodných Norbertu Hoferovi prezidentský úřad jen o několik málo procent a strana neskrývá své nejvyšší ambice ani v případě parlamentních voleb, které podporuje těsná většina rakouských voličů.

Podle průzkumu Research Affairs, kterého se ve dnech 10. a 11. května účastnilo 600 respondentů, by si přálo předčasné volby 53 % voličů. Lidovce v čele se Sebastianem Kurzem by volilo 35 % z nich. O deset procent méně by získali Svobodní v čele s Heinzem-Christianem Strachem. Socialisté v čele se současným kancléřem a šéfem strany Christianem Kernem obdrželi jen 21 % a skončili tak až třetí. Nepříliš lichotivě dopadl průzkum pro socialisty i v otázce, kdo by měl být příštím kancléřem.

Na prvním místě se s 39 % opět umístil Kurz, který předstihl druhého Kerna o plných osm procent. Slabou útěchou může být pro šéfa SPÖ fakt, že na Stracheho má stále náskok jedenácti procent. Ovšem zatímco Strache posílil o jedno procento, Kern naopak čtyři procenta ztratil. I tento průzkum jasně vypovídá i náladách rakouských voličů. Socialisté den ode dne ztrácejí podporu a sestupnou tendenci má i jejich koaliční potenciál. Osud Rakouska je tak bez velkého přehání v rukách třicetiletého Kurze. 

 

Čtěte také: 

 

reklama
5293 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Čtěte také

ePortal.cz

Běhna nebo frajerka? Muslimové se nemohou shodnout. A co vy? Tak je to přece jenom pravda! Podívejte se, co za šílenost udělala Česká spořitelnaV Rakousko došlo k velmi ohavné vraždě. Celé to má navíc tuto neméně děsivou dohruPetr Robejšek to znovu natřel Evropské unii. Ale tohoto evropského politika naopak velmi vychválilMatka pěti děti žádá sňatek se dvěma muži. A pozor, tuto ženu navíc velmi dobře znáte!

euPortal.cz

Tohle v hlavních médiích nenajdete. Stoupenci uprchlíků a islámů zdemolovali automobil aktivistovi od Okamury! Ženám se líbí, když je sexuálně obtěžujeme, tvrdí imigranti z Blízkého východu a severní Afriky

Eurabia.cz

Stoupenci uprchlíků a islámů zdemolovali automobil aktivistovi od Okamury!Česku hrozí za přijetí imigrantů žaloby občanů

FreeGlobe.cz

Proč se americká armáda rozpadá na kusy?Feministky z Femen si pořídily černocha a muslima v jedné osobě (+ fotografie obsahující nahotu)

Nezdravi.cz

Olivový olej zlepšuje paměť! Může také léčit nemoci?Čím víc jíš, tím víc hubneš! Potraviny se zápornými kaloriemi

euServer.cz

Jak bude Rusko obnovovat své postavení v AfriceInvalidní vozík? Primář Koskuba se zamyslel nad zdravotním stavem Miloše Zemana. ČSSD před nárazem do ledovce a Babiš se řítí za volebním vítězstvím, dodal

eOdborar.cz

TOP09 nehájí zájmy Čechů, ale německých firem a německé vlády!Co Němci nedokázali válkou dělají ekonomikou - 4. říše je skutečností!

ParlamentniListy.cz

Režisér udeřil: Zeman řekne něco, co se v tzv. lepší společnosti neříká. A čeští krasoduchové předstírají pohoršení. Ve druhém volebním období by mohl proti pražské kavárně přitvrdit!„Nejsem rasista... ale ty cigoši špinavý mi vaděj.“ Drsná provokace Martina Komárka
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění