Kmenta je podle další zveřejněné nahrávky prodejný novinář. Máme brát tuto informací stejně vážně jako nahrávky, ve kterých figurují politici, podnikatelé a lobisté?

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 6.4.2012 | Rubrika: Zamyšlení
soud

Asistent véčkaře Stanislava Humla Petr Šlechta se pokoušel získat svědka proti Vítu Bártovi. Oním nakonec nezískaným svědkem je bývalý detektiv ABL Pavel Petrlíček. Ten si ovšem celý rozhovor nahrával a včera zazněl u soudu.

Špiclovací praktiky Véčkařů jsou samozřejmě odpornou záležitostí a tuzemskou politiku stahují ještě hlouběji do bahna. Přesto i v této nahrávce zaznělo mnoho závažných skutečností, která zasahují i nejvyšší místa v pol....ne, nikoli politice, ale v médicíh! Mimo jiné se v nahrávce Šlechta chlubí tím, že umí ovlivnit investigativního novináře Kmentu z MF DNES a s ním i zástupce šéfredaktora stejného plátku Jiřího Kubíka.

Neodvažuji se tvrdit, že tomu tak skutečně je, protože pro takové tvrzení nemám důkaz a domněnky se nepočítají. Každopádně, v oné nahrávce zaznělo mj. toto (alespoň podle přepisu publikovaném na serveru novinky.cz):

Šlechta: Heleďte, já říkám ještě jednou, já to nechci, nechci nějak. Tohleto prostě je nabídka, kterou umím, za kterou se umím já zaručit. Umím se zaručit za to, že pokud by, pokud s nima začnete spolupracovat, takže já umím, umím tam, to, ovlivnit Mladou Frontu, Kubíka (zástupce šéfredaktorta Mf Dnes)v tom, že vám nabídnou pomoc, že vám pomůžou. To umím, nic jinýho, jestli někde něco má, jestli někdo z jiných médií, kromě Kmenty, kromě Mafry by tahal, to neumím. Já umím Mafru a ty policajty, ty, který, o kterých ví, že mluvím, který se nabídli.

Přemýšlel jsem, jak by se k celé věci postavila média, pokud by místo jména novináře Kmenty zaznělo např. jméno podnikatele a lobisty Kmenty. Byly by nějaké pochyby o jeho vině či nevině? Odvažuji se tvrdit, že by jej média okamžitě upálila na hranici a jejich čtenáři by ještě jako poslušné ovečky přinášely polínko za polínkem na doutnající hranici.

Nelenil jsem proto a zavolal přímo výše zmiňovanému zástupci šéfredaktora MF DNES Jiřímu Kubíkovi. Samozřejmě mi říkal, že to je pouhé zmatečné tvrzení dvou pánů a je lživé. Nepředpokládal jsem nic jiného. Položil jsem mu tedy stejnou otázku, která mi proběhla hlavou pár minut před tím: „Co když nyní začne např. týdeník Respekt psát o tom, že Kmenta je prodejný novinář a zpronevěřuje se svému povolání?“ Odvětil mi, že Respekt je seriózní plátek a nic podobného by prý pouze podle zveřejněné nahrávky nenapsal.

Tak teď nevím. V posledních měsících jsme se přeci stali svědky mnoha závažných obvinění, která novináři vznášeli pouze na základě podobných nahrávek, o jejichž pravosti panuje spousta dohadů.

Na rozdíl od podnikatelů, lobistů a politiků však mají neprávem obvinění novináři jednu velkou výhodou – kolegové z ostatních plátků s nimi z jakési cechovní solidarity drží basu. Novinář Kmenta se tedy nemusí v žádném případě obávat, že by se do něj někdo pěkně po novinářsku pustil.

V posledních měsících jsou konzumenti médií zahlceni sériemi nahrávek. Nikdo z nás neví, jakým způsobem je novináři získavají, jakou část z nich zveřejňují, jakou část naopak smažou a co všechno jsou za to nuceni pro své dobrodince, tedy pověsné „tajné zdroje", konat.

Jistěže není chybou novinářů, co za prapodivné existence se dostává do vrchních pater politiky, jak mi správně říkal Jiří Kubík. Odporné špiclovací prakticky do ní přinesli právě Véčkaři a před nimi ještě úředník Michálek. Média, včetně MF DNES, však tyto špiclovací praktiky využívají ve svůj prospěch. Jednou zveřejní celý odposlech, podruhé jen část. Načasování, výběr terče, výběr témat...

To všechno vrhá u přemýšlivější části čtenářské, posluchačské a divácké obce na naše novináře mnohá nepěkná podezření. Jenže páni novináři se nemusí na rozdíl od politiků ze žádných podezření nikomu zpovídat. Nemají totiž komu. Vyšší instance než novinář je už jenom Bůh...

Je to dobře nebo špatně? Odpověď nechávám na těch vnímavějších čtenářích ePortál.cz, kterých je, jak pevně věřím, větší část.

PS: Přitom právě "seriózní" Respekt vyrobil na základě podobného nepříliš přesvědčivého svědectví jakési pomatené ženy kauzičku, že prezident Klaus bere peníze za udělování milostí. A takřka všichni novináři a většina jejich zpovykaných a antiklausovsky naladěných čtenářů si byli jisti jen na základě nějaké výpovědi vycucané z prstu, že Klaus je úplatkář. Uvidíme, jestli se budou stejně dryáčnicky chovat i v případě obvinění novináře Kmenty, hlídacího psa demokracie:-) 

Čtěte také: 

Kmenta je Bůh. Kořala a podvodník Dobeš na šibenici.

Janouškyjáda aneb kdo "motivoval" MF DNES, aby vytáhla odposlechy světlo boží právě teď?

K čemu jsou nám policie a justice, když vyšetřují a soudí média?

Klíčová slova: mediokracie  | Věci Veřejné  | Vít Bárta  | Kmenta  | Kočí
7146 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Čtěte také

ePortal.cz

Běhna nebo frajerka? Muslimové se nemohou shodnout. A co vy? Tak je to přece jenom pravda! Podívejte se, co za šílenost udělala Česká spořitelnaV Rakousko došlo k velmi ohavné vraždě. Celé to má navíc tuto neméně děsivou dohruPetr Robejšek to znovu natřel Evropské unii. Ale tohoto evropského politika naopak velmi vychválilMatka pěti děti žádá sňatek se dvěma muži. A pozor, tuto ženu navíc velmi dobře znáte!

euPortal.cz

Tohle v hlavních médiích nenajdete. Stoupenci uprchlíků a islámů zdemolovali automobil aktivistovi od Okamury! Ženám se líbí, když je sexuálně obtěžujeme, tvrdí imigranti z Blízkého východu a severní Afriky

Eurabia.cz

Stoupenci uprchlíků a islámů zdemolovali automobil aktivistovi od Okamury!Česku hrozí za přijetí imigrantů žaloby občanů

FreeGlobe.cz

Proč se americká armáda rozpadá na kusy?Feministky z Femen si pořídily černocha a muslima v jedné osobě (+ fotografie obsahující nahotu)

Nezdravi.cz

Olivový olej zlepšuje paměť! Může také léčit nemoci?Čím víc jíš, tím víc hubneš! Potraviny se zápornými kaloriemi

euServer.cz

Jak bude Rusko obnovovat své postavení v AfriceInvalidní vozík? Primář Koskuba se zamyslel nad zdravotním stavem Miloše Zemana. ČSSD před nárazem do ledovce a Babiš se řítí za volebním vítězstvím, dodal

eOdborar.cz

TOP09 nehájí zájmy Čechů, ale německých firem a německé vlády!Co Němci nedokázali válkou dělají ekonomikou - 4. říše je skutečností!

ParlamentniListy.cz

Režisér udeřil: Zeman řekne něco, co se v tzv. lepší společnosti neříká. A čeští krasoduchové předstírají pohoršení. Ve druhém volebním období by mohl proti pražské kavárně přitvrdit!„Nejsem rasista... ale ty cigoši špinavý mi vaděj.“ Drsná provokace Martina Komárka
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění